Damašek

Damašek je tkanina nazvaná po hlavním městě Sýrie, Damašku. V tomto městě ve 12 století došlo k prudkému nárůstu do té doby zvláštní textilní techniky, původem z Číny a proto od té doby nese jeho jméno.

Jedná se o techniku tzv. žakárového tkaní v atlasových vazbách, kde se střídá osnovní a útková vazba, přičemž na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě. Tím dochází ke zvláštnímu vzorování střídajícího se lícování nejčastěji v podobě květinových vzorů.

Damaškové látky se staly reprezentativním a velmi ceněným textilem nejen pro svůj vzhled, ale také pro pevnost a odolnost oděru. Proto našly uplatnění tam, kde je častá námaha a opotřebení. A tak se damašek začal používat na ubrusy, ložní povlečení, závěsy apod. Ne náhodou se damaškové povlečení stávalo součástí svatební výbavy pro nevěstu.

V současné době prožíváme velký comeback damaškového povlečení, nyní vyráběného výhradně z bavlněných vláken, ošetřeného mercerováním pro zvýšení lesku, pevnosti v tahu a zjemnění omaku.